Středa, 28 září, 2022
- Komerční sdělení -magazinmagazin
HomeRady a NávodyŠéfkuchaři v Kyjevě rozdávají jídlo zdarma

Šéfkuchaři v Kyjevě rozdávají jídlo zdarma

Desítky ústřic leží nesnědené v nádrži v módní rybí restauraci Černomorka v Kyjevě, která je připomínkou prosperující gastronomické scény města před ruskou invazí. Nyní tato restaurace nabízí bezplatná jídla lidem v hlavním městě, které ostřeluje ruská armáda.

Je jednou z několika restaurací, které se snaží přispět v rámci svých možností k válečnému úsilí Ukrajiny. „To je to, co můžeme udělat,“ říká Dmytro Kostrubin, 42letý manažer v Černomorce, kde starší lidé sedí v hrubých kabátech u stolů s polystyrenovými obědaři.

Kaviár či mušle se už sice nepodávají od začátku invaze 24. února, ale místo nich dostanou „zákazníci“ vydatnou směs kuřecího masa a rýže. A oběd se zapíjí sklenkou pomerančového džusu místo šampaňského. Od invaze Rusů je na Ukrajině zakázán prodej alkoholu.

Jídlo je zatím pro každého, kdo to potřebuje, protože potraviny jsou stále vzácnější vzhledem k tomu, že se Rusové snaží pomalu obklíčit Kyjev.

Podle Kostrubina se k nim většinou přicházejí najíst starší lidé. „Někteří si ptají jídlo pro své sousedy, kteří se neumí dostat ven nebo leží nemocní v posteli, my jim samozřejmě věříme a dáváme jídlo i pro ně,“ řekl Kostrubin, kterému se minulý týden podařilo dostat zpět na Ukrajinu ze zahraničí.

Kyjev zatím na tom není tak špatně jako Mariupol a Charkov, ale v obchodech je už nedostatek některých produktů a tvoří se tam dlouhé rady. „Člověk musí mít sílu čekat ve frontách, aby si mohl koupit jídlo,“ řekla Minuar Barisbeková, účetní v důchodu, když si odnášela jídlo.

Bezplatná jídla jsou součástí společného programu s kyjevským potravinovým trhem, který v hlavním městě založil Alex Cooper, majitel několika restaurací po celé zemi.

Restaurace v hlavním městě pomáhají nejen civilistům, ale také armádě. Pavlo Ševcov, manažer restaurace Molodist, uvedl, že jeho kuchyně dosud připravila 6000 jídel pro „naši chlapy“. „Víme vařit,“ řekl. „Možná nevíme, jak bojovat nebo přinést léky, zbraně či střelivo, ale postavili jsme se a začali dělat to, co víme a můžeme,“ dodal.

- Komerční sdělení -pr článek

Najnovjše články