Středa, 28 září, 2022
- Komerční sdělení -magazinmagazin
HomeInvesticeCena bitcoinu v pátek vzrostla nad 45.000 USD

Cena bitcoinu v pátek vzrostla nad 45.000 USD

Cena bitcoinu v pátek (25. 3.) vzrostla nad hranici 45.000 USD (40.901,65 eura). Podpořily ji zprávy, že Rusko uvažuje o akceptaci nejznámější a největší kryptoměny při platbách za export ropy a plynu. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury AFP.

Cena bitcoinu se nad tuto psychologicky a technicky důležitou hranici dostala letos jen potřetí a nadále se pohybuje výrazně pod rekordními úrovněmi z listopadu 2021.

Ve čtvrtek (24. 3.) se objevily zprávy, podle nichž Rusko zvažuje, že bude zemím, které považuje za přátelské, prodávat ropu a plyn i za bitcoiny.

Ve středu (23. 3.) ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Rusko bude požadovat, aby „nepřátelské“ země platily za dodávky zemního plynu v rublech, což ještě zvýšilo nejistotu na trhu s plynem. Evropská unie (EU) již tento požadavek odmítla.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že Rusko tímto krokem usiluje obejít sankce Evropské unie, což však Brusel neumožní. „Už se nenecháme vydírat prostřednictvím energií,“ řekla.

Šéf energetického výboru ruské dumy Pavel Zavalnyj ve čtvrtek uvedl, že pokud jde o „přátelské“ země, jako jsou Čína nebo Turecko, Rusko chce být u možností plateb za energie flexibilnější. „Už dlouho navrhujeme Číně, abychom přešli při zúčtování na národní měny rubly a jüan. V případě Turecka to bude lira a rubly.“ Zavalnyj dodal, že platby by se mohly realizovat iv bitcoinech.

„Tyto zprávy sice zvýšily cenu bitcoinu, ale zůstává nezodpovědných několik otázek,“ uvedla analytička Swissquote Ipek Ozkardeskaya. „Čína nesnáší bitcoin. Změní svůj názor, aby nakupovala levnou ruskou ropu?“ Ozkardeskaya rovněž pochybuje, že Západ bude „Rusku tolerovat, aby bitcoinem obcházelo sankce“.

Šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardová tento týden vyjádřila své obavy, že kryptoměny se již používají k obejití sankcí proti Rusku. Nejvíce ji znepokojuje velký objem rublů měněných za kryptoaktiv.

V sobotu odpoledne kolem 16:30 SEČ se bitcoin podle CoinMarketCap prodával se ztrátou 0,62% (v průběhu 24 hodin) po 44.234,83 ​​USD.

- Komerční sdělení -pr článek

Najnovjše články