Pátek, 19 dubna, 2024
- Komerční sdělení -magazinmagazin
HomeRady a NávodyRusko otevřelo burzu a chce platby za komodity v rublech

Rusko otevřelo burzu a chce platby za komodity v rublech

Rusko otevřelo burzu
Rusko po měsíci otevřelo svou burzu v Moskvě, avšak s významnými omezeními. Cílem bylo předejít poklesu hodnoty cen ruských akcií. Burza se tak otevřela jen pro domácí investory a zakázal se prodej akcií na krátko. Nelze tak spekulovat na pokles hodnoty ruských akcií tím, že si je půjčíte, prodáte a nakoupíte zpět až po jejich poklesu. Akcie mohou prodávat pouze subjekty, které je již držely dříve a nakupovat mohou jen místní investoři.

To značným způsobem omezuje jejich pokles, protože západní investoři nemohou prodávat své podíly tak, jak deklarovali po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Přestože burza je otevřená, propad je těmito omezeními částečně odkládán a rozložen v čase.

Vývoj ruského akciového indexu. Zdroj: Bloomberg
Rusko otevřelo burzu a chce platby za komodity v rublech

Rusko žádá platby v rublech za energetické komodity
Jedná se o odvetný krok za zmrazení devizových rezerv, protože centrální banka může korigovat kurz ruského rublu pouze částečně. Jak se zdá, tento krok je více než kreativní a více ho označuje za velmi chytré opatření. „Vtip“ je v tom, že Rusko vlastně tímto nutí západní subjekty prodávat eura a dolary a nakupovat za ně rubly. Tím se vytváří poptávka po ruské měně, rubl by začal posilovat a zmírnil by se vliv sankcí a zmrazení devizových rezerv.

Putin tak přehodil problém ruského rublu na Evropu a ta mu nepřímo pomůže s jeho posílením, pokud na požadavek Moskvy přistoupí. Západ se však odvolává, že kontrakty jsou uzavřeny v eurech nebo dolarech a jsou neměnné. Pokud však přijde z Moskvy zákon, že Gazprom musí přijímat pouze rubl, bude to právnický spor.

Vývoj kurzu EUR/RUB za poslední rok
Rusko otevřelo burzu a chce platby za komodity v rublech

Co přinese další týden?
Nový týden přinese několik důležitých výsledků. Prvním bude středeční číslo HDP z USA, které se očekává za čtvrtý kvartál na úrovni 7,1% vs. 2,3 % za třetí kvartál. V pátek uvidíme z eurozóny výsledky březnové inflace, která se očekává s růstem na 6,3% vs. 5,9 % za únor. V pátek budou také zveřejněna data z amerického trhu práce, kde se očekává 450 000 nově vytvořených pracovních míst a pokles nezaměstnanosti na 3,7 %. Trh budou samozřejmě zajímat i nové skutečnosti v souvislosti se situací na Ukrajině.

- Komerční sdělení -pr článek

Najnovjše články