Sobota, 7 prosince, 2024
- Komerční sdělení -magazinmagazin
HomeRady a NávodyDvě klíčové otázky, které při ruských sankcích nebyly zodpovězeny

Dvě klíčové otázky, které při ruských sankcích nebyly zodpovězeny

Je to již podruhé za méně než deset let, což bylo Rusko vystaveno sankcím za porušení mezinárodního práva. Po anexe Krymu v roce 2014 a invazi na východní Ukrajinu Spojené státy uvalily ekonomické sankce s cílem „účinně z něj udělat vyvrhelský stát“. Je zřejmé, že to nepřineslo požadovaný účinek na změnu chování Kremlu. Nejnovější vlna opatření v reakci na útok na Ukrajinu zvýšila sankce v bezprecedentním rozsahu.

Současná omezení vůči Rusku zahrnují zákaz obchodování s kritickými technologiemi, rozsáhlé zmrazení aktiv a zákaz cestování, odmítnutí přístupu velkých ruských bank na mezinárodní kapitálové trhy, zákazy cestování a zmrazení aktiv jednotlivců a vyloučení ruských letadel z mezinárodních vzdušných prostor. Se zabavením devizových rezerv ruské centrální banky a slíbeným vyloučením Ruska ze světového finančního a obchodního systému zůstanou ropa a plyn záchranným lanem země, jak být součástí globální ekonomiky.

Toto vše se může zdát nezbytnou morální odpovědí na kroky Ruska. Když však relativně mírné sankce ustoupí silnému ekonomickému bombardování, měli bychom si položit dvě klíčové otázky. Za prvé, v jakém bodě se sankce stávají spíše cestou k válce než její alternativou? Za druhé, co se od takových opatření očekává, že dosáhnou, a nakolik budou pravděpodobně účinné? Doposud se tyto otázky neobjevovaly, o to méně byly zodpovězeny.

Vlády by měly důkladně zvážit první otázku před uvalením sankcí na velmoc, zejména na tu s jadernými zbraněmi. Pokud tato mocnost vnímá ohrožení svých prostředků na přežití, existuje velká šance, že bude bojovat o překonání omezení.

Například, když USA uvalily embargo na vývoz ropy a plynu do Japonska v srpnu 1941, poté, co Japonsko obsadilo ropná pole v Indočíně, Japonci odpověděli útokem na Pearl Harbor. A poté, co OPEC v roce 1973 vystavil USA ropnému embargu jako odvetu za americkou vojenskou pomoc Izraeli během Jomkipurské války, administrativa prezidenta Richarda Nixona pohrozila invazí a okupací ropných polí členských států OPEC. A embargo skončilo.

Dosud uvalené sankce na Rusko zatím neohrožují životaschopnost ruského státu. Prezident Vladimir Putin však může považovat pokus Západu odříznout zbytek ruského mezinárodního obchodu, zejména v energetice, za existenční hrozbu.

Pokud jde o druhou otázku, cíl ekonomických sankcí je poměrně jasný. Má zabránit nebo zastavit válku uvalením nepřijatelných nákladů na chod státu agresora. Přestože není pochyb o tom, že západní sankce vůči Rusku značně zvýšily náklady na Putinovu válku obyčejným Rusům, nikdo neočekává, že tím konflikt skončí.

Západ místo toho doufá, že náklady na sankce pro ruskou elitu dosáhnou požadovaného výsledku. Namísto toho, aby přišli o své bohatství, mohou elity svrhnout Putina nebo ho přimět ukončit válku. Toto je jediné odůvodnění současných sankcí, které dává smysl.

- Komerční sdělení -pr článek

Najnovjše články