Středa, 28 září, 2022
- Komerční sdělení -magazinmagazin
HomeInvesticeEkonomika Nizozemska rostla koncem roku výrazněji, než se čekalo

Ekonomika Nizozemska rostla koncem roku výrazněji, než se čekalo

Nizozemská ekonomika rostla iv posledním čtvrtletí loňského roku, což znamená růst třetí kvartál po sobě, tempo růstu však bylo v rámci tohoto období nejslabší. Přesto byl růst o něco výraznější, než uváděl předběžný odhad. Uvedl to koncem tohoto týdne nizozemský statistický úřad, jehož údaje zveřejnil server tradingeconomics.

Nizozemská ekonomika vzrostla v posledním čtvrtletí roku 2021 mezičtvrtletně o 1 %, zatímco předběžný odhad poukazoval na růst na úrovni 0,9 %. V porovnání s předchozími čtvrtletími se však tempo růstu zpomalilo, když ve 3. kvartálu růst dosáhl 2 % a ve 2. čtvrtletí 3,8 %. Důvodem zpomalení růstu v posledním čtvrtletí byl zejména lockdown, který v důsledku rostoucího počtu infikovaných novou variantou koronaviru omikron zavedla nizozemská vláda v polovině prosince.

Ekonomiku v závěru loňského roku podpořily vládní výdaje, které se zvýšily o 2,2 % a částečně zahraniční obchod. Vývoz sice klesl (1,4 %), tempo poklesu exportu však bylo mírnější než v případě dovozu (1,9 %).

Na meziroční bázi vzrostla nizozemská ekonomika v posledním kvartálu loňského roku o 6,5 %. I v tomto případě byl růst revidován směrem vzhůru, protože předběžný odhad hovořil o růstu na úrovni 6,2 %. Opět to byl růst třetí kvartál po sobě, když ve 3. čtvrtletí ekonomika vzrostla o 5,4 % a ve 2. čtvrtletí o 10,7 %.

Za celý loňský rok vzrostl hrubý domácí produkt (HDP) Nizozemska o 5 %. Ekonomika se tak výrazně zotavila z poklesu v roce 2020, který dosáhl 3,8 %.

- Komerční sdělení -pr článek

Najnovjše články