Neděle, 8 prosince, 2024
- Komerční sdělení -magazinmagazin
HomeFinanceJak zvládnout financování rekonstrukce domu?

Jak zvládnout financování rekonstrukce domu?

Sehnat finance na rekonstrukci nemusí být zrovna jednoduché. Na druhou stranu existuje spousta možností, jak se můžeme pokusit tuto situaci vyřešit. Lze využít stavební spoření, osobní půjčku nebo třeba účelový úvěr. Předem se však musíte rozhodnout, kolik peněz budete potřebovat. Následně je pak nutné všechny úvěrové produkty srovnat a vybrat si ten nejvýhodnější.

Využijte vlastní kapitál nebo refinancujte hypotéku

Snad nejjednodušší variantou je využití vlastních financí. Víte-li dopředu, že vás nějaký zásah do vlastního bydlení čeká, můžete si dávat peníze bokem třeba už rok či dva předem. V případě, že dojde k nenadálé situaci, je možné sáhnout do finančních rezerv nebo použít peníze, které máte naspořené například na spořicím účtu.

V případě, že nemáte kam pro peníze sáhnout, budete muset řešit nějaký druh financování. Jako nejoptimálnější a nejvýhodnější řešení se nabízí refinancování stávající hypotéky nebo získání druhého úvěru na bydlení, případně úvěr ze stavebního spoření, který využijete na účelovou rekonstrukci. Věřiteli pak doložíte prostřednictvím fotografií nebo daňových dokladů či faktur, že k rekonstrukci skutečně došlo.

Jestliže si budete půjčovat další peníze na bydlení, měli byste si přesně spočítat, co vás taková rekonstrukce bude stát. Zároveň počítejte s tím, že je třeba cílovou částku navýšit minimálně o 10–15 %, a to z důvodu nenadálých výdajů. Například při rekonstrukci střechy zjistíte, že je nutné koupit více materiálu než jste původně vypočítali. Peníze navíc se hodí i z důvodu inflace, tedy navyšování cen zboží i služeb.

Půjčka na rekonstrukci

Při rekonstrukci a zvelebování bydlení vám může značně pomoci i takzvaná nezajištěná osobní půjčka. Počítejte však s vyššími úrokovými sazbami. Můžete mít štěstí na zajímavou nabídku některé z finančních institucí, která vám při dobré bonitě nabídne úrok třeba jen 6 %. Úroková sazba u tohoto druhu půjčky se však může vyšplhat klidně až na 25–30 %. Záleží na mnoha faktorech. V tomto ohledu může být výhodná například půjčka online, která je rychlá, flexibilní a nabízí slušné podmínky.

Nikdy nedělejte žádné unáhlené rozhodnutí a než se k čemukoliv upíšete, vše si důkladně zvažte. Dobrým pomocníkem může být zkušený finanční poradce, který má dobrý rozhled.

A myslete nejen na další měsíční splátku, která zatíží váš finanční rozpočet. Ale rovněž je nutné vzít v úvahu celkovou splatnost úvěru. Nejčastěji se pohybuje v rozmezí 2–8 let, může to být však kratší i delší dobu. V tomto případě už záleží na individuální dohodě mezi vámi a finanční institucí.

Kreditní karta na rekonstrukci

Nejméně výhodným finančním produktem bývají kreditní karty. A to především z toho důvodu, že za vypůjčené peníze platíte opravdu vysoké úroky. Někdy však mohou být i kreditní karty výhodné. Jde o takzvané bezúročné období, které většina z nich nabízí po dobu alespoň 45 dní, některé ale třeba i na dobu půl roku.

Jestliže potřebujete například jen nakoupit nové domácí spotřebiče nebo třeba zrekonstruovat menší koupelnu a víte, že jste schopni peníze během tohoto bezúročného období na kreditní kartu vrátit, může to být dobré řešení. Musíte si být však jistí tím, že budete mít z čeho peníze na kreditní kartu zase vrátit.

Konsolidace dluhů a peníze navíc

Možná splácíte několik úvěrů současně. V takovém případě můžete požádat finanční instituci o takzvanou konsolidaci. U některých společností bývají podmínky mírnější než v případě žádosti o novou půjčku. Ve výsledku tedy sloučíte veškeré své finanční závazky do jednoho a zároveň požádáte o peníze navíc. Tyto finance pak použijete na rekonstrukci domu či bytu.

Ve výsledku však již nebudete platit několik menších půjček, ale jednu větší. S jednou splátkou a jedinou úrokovou sazbou. Když si vše důkladně spočítáte, zjistíte, že měsíčně ušetříte poměrně dost peněz. Myslete však na to, že i pro pozitivní vyřízení konsolidace je třeba doložit dostatečně vysoký příjem a ukázat tak bance, že jste bonitní.

P2P půjčka na rekonstrukci

A poměrně zajímavou a finančně výhodnou alternativou jsou i takzvané peer-to-peer neboli P2P půjčky. Jde o to, že nežádáte o půjčku banku, ale platformu, která propojuje investory (ty, co půjčují peníze) s potenciálními klienty (těmi, co si potřebují půjčit). Na takové půjčce vydělávají ve výsledku všichni. Klient může získat výhodný úvěr za dobrých podmínek a investor zase zhodnotí své volné finanční prostředky.

Takzvané P2P půjčky lidé nejčastěji využívají k refinancování svých stávajících úvěrů nebo právě na rekonstrukce či pro nákup automobilu nebo domácího spotřebiče, který náhle vypověděl službu. I když to není pravidlem, mohou být P2P půjčky mnohem výhodnější než jiné úvěrové produkty. A přesto, že i zde budete muset dokládat příjem a prokazovat svoji bonitu, máte vyšší šanci, že peníze získáte.

Dotace na rekonstrukci domu

Vhodnou alternativou, jak si upravit či zvelebit své bydlení a zároveň jej případně udělat i energeticky méně náročným, mohou být dotace. Dotace můžete získat jak na novostavby, tak i na rekonstrukce. Zjistěte si, co všechno budete muset ve vašem případě splnit, abyste na ně dosáhli.

Dobrou zprávou je, že dotace můžete získat i v případě, že chcete provádět rekonstrukci svépomocí. I zde je však nutné mít přesně propočtené veškeré náklady, které vás čekají. Dotace můžete využít například na zateplení domu, čímž ušetříte až polovinu nákladů na vytápění.

Dotace mají navíc tu výhodu, že na ně mohou dosáhnout mladí lidé, senioři i nízkopříjmové či jinak znevýhodněné domácnosti. A v některých případech je možné dostat i peníze na rekonstrukci předem.

- Komerční sdělení -pr článek

Najnovjše články