Jak se zbavit vší?
Dítě se všemi nesmí navštěvovat školu nebo školku a musí se léčit. Pokud jde o léčbu a preventivní opatření proti šíření nákazy v rodině, každý člen by měl používat léčebný vlasový přípravek, dokud se vší a hnid zcela nezbaví.
„Vši a hnidy vyčesávejte z vlhkých vlasů směrem od pokožky až po konečky vlasů. Po každém pročesání vlasy důkladně prohlédněte a hřeben omyjte. Nezbytné je i důkladné vyprání ložního prádla a dezinfekce hřebenů, kartáčů na vlasy i hraček,“ radí vedoucí sekce ochrany a podpory zdraví a specializovaných činností ÚVZ SR Jana Hamade. „Prádlo perte při co nejvyšší teplotě, ložní prádlo a ručníky i vyvařte a vyžehlete. Teplota při praní čepic a šál závisí na materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. K dezinfekci použijte běžně dostupné dezinfekční přípravky,“ doplnila odbornice. Upozornila, že dezinsekce prostředí je při pedikulóze neúčinná, protože veš hlavová mimo hostitel nepřežije.
Pedikulóze lze předcházet striktním dodržováním osobní hygieny, zejména při používání ložního prádla a ručníků a pravidelnými kontrolami vlasů dětí rodiči. Není vhodné vyměňovat si osobní věci jako čepice, šály a oblečení v kolektivech malých dětí. Každé dítě musí používat svůj hřeben.
Veš hlavová je cizopasný hmyz, který parazituje ve vlasech, případně i v obočí, ve vousech a v bradě. Vši se přenášejí kontaktem. Nejčastěji se vyskytuje veš dětská, zejména u dětí od dvou do 12 let. „Veš umí plavat, teoreticky se jí můžete nakazit i v bazénu, ve kterém se v těsné blízkosti koupal zavšivavený člověk. Kontaktem lze přenést veš i například ze sluchátek, případně z tapacírovaných židlí a opěrek, například v dopravních prostředcích, kde se může snadno přichytit,“ říká odbornice.
Redakce radí: Vyzkoušejte další vychytávky, které Vám pomohou s péči o děti.