Navzdory více než měsíci trvající válce na Ukrajině a rozsáhlým sankcím západních států vůči Ruské federaci dodává ruský energetický koncern Gazprom plyn do Evropy přes území Ukrajiny podle plánu. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.
Podle agentury pokračuje Gazprom v dodávkách plynu přes ukrajinský plynovodní systém podle požadavků evropských zákazníků. Během neděle by měly obdržet požadovaných 109,6 milionu kubických metrů (m3) plynu. To znamená mírné zvýšení dodávek ve srovnání s předchozím dnem, ve kterém objednávky činily 109,5 milionu m3 plynu.
Rusko je největším dodavatelem plynu do Evropské unie a ruský útok na Ukrajinu podnítil obavy z narušení dodávek, což způsobilo, že ceny plynu stouply na rekordní úrovně. V roce 2021 se přes Ukrajinu do Evropy dopravilo kolem 41,4 miliardy m3 plynu.
Do trhu s plynem výrazně vstoupil ve středu týdne ruský prezident Vladimir Putin. Ve středu (23. 3.) prohlásil, že Rusko bude požadovat, aby „nepřátelské“ země platily za dodávky zemního plynu v rublech. To by se mohlo týkat až 48 států, které ruská vláda za nepřátelské označila začátkem března. Takový seznam zahrnuje USA, Kanadu, státy Evropské unie, Británii, Švýcarsko, Norsko či Japonsko.
Někteří zástupci států EU však Putinovy plány odmítli s tím, že platba v rublech by znamenala porušení současných kontraktů. Například německý kancléř Olaf Scholz uvedl, že měna, v níž němečtí odběratelé ruských fosilních paliv musí Moskvě platit, je stanovena přímo v jejich smlouvách.
Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové se tím Rusko snaží obejít sankce Evropské unie. Jak ale dodala, Brusel to neumožní.